Улогуј се
Име Рубљова одавно је овенчано легендарном славом. Већ у 15. веку иконе рађене његовим стилом биле су драгоцене и колекционари су трагали за њима. Један руски кнез је готово силом присвојио иконе које су припадале Јосифу Волоцком. Манастирски и црквени пописи, почев од познатог потписа Јосифо-Волоколамског манастира, који је састављен 1545. године, па све до сродних докумената из 18. века, често посебно помињу иконе Рубљова, које су се налазиле на иконостасима и у ризницама. У 19. веку вредност манастирских, а посебно приватних збирки икона, управо је зависила од тога да ли је у тим збиркама било икона рађених стилом Рубљова или његових ученика и следбеника, који су се трудили да подражавају стил познатог мајстора. Довољно је било да се помене икона Рубљова у овој или оној колекцији, па да се значај колекције вишеструко увећа.
Издавач: библиотека „Очев дом“
Година издања: 2017
Страна: 368
Повез: тврди
Они који су живели са старцем Емилијаном у време када се његово братство након одласка са Метеора преселило у манастир Симонопетру, сачували су у срцима сећања на разговоре у којима је старац излагао своје поуке духовним чедима.
Старац је често без икакве припреме говорио о својим омиљеним темама или о ономе што се односило на свакодневни живот у манастиру. Али, нарочито је волео да тумачи житије неког светитеља, на пример преподобног Нила Калабријског, или неко светоотачко штиво.
Тако је једном почео да тумачи подвижничке поуке аве Исаије. Био је то одличан избор јер тај текст веома добро излаже учење првих египатских монаха четвртог и петог века.
Својим тумачењем он веома прецизно изражава духовно предање Цркве. Као и сви велики савремени светогорски духовници, старац Емилијан није излагао ништа своје. Ништа није додавао, није уносио никакве новине. Он је једино преносио оно наслеђе које је дошло до нас од првих векова монаштва, али је у његовим устима то учење задобијало потпуно нови живот и изузетну актуелност. То није било напросто препричавање, већ израз онога што је сам старац Емилијан, вођен Духом Светим, искусио. Како је Дух Који га је водио исти Онај Који је у давнини надахњивао аву Исаију и све древне оце, између старчевих речи и древних текстова влада потпуно сагласје, задивљујућа хармонија.
Читаоцима ове књиге желимо да осете како се жива реч старца Емилијана са тих страница излива у њихова срца, час као сладосна роса која освежава миром и радошћу Светог Духа, час као варница која распламсава усрђе и жарку жељу да служимо нашем вољеном Господу.
Овај флајер на 8 страна садржи кратак историјат слављења славе у Србији и житије Светог Саве.
Садржај ове књиге чини осам засебних поглавља, и то: Човек-свет-Црква у Литургији, Литургија као Домострој Божји, Литургија – Тајна Царства Божијег, Литургија – Мали Вход и Трисвета песма, Литургија Великог Уласка, О Анафори – Канону Евхаристије, О Анафори – Епиклеза и Литургија – Причешће. Још у овој књизи постоји Додатак: Евхаристијска Еклисиологија.
Аутор: Старац Емилијан Симонопетритски
Година: 2021.
Превод са грчког: Маја Рашовић
Страна: 36
Формат: меки повез, 16 цм