Улогуј се
Неуморни истраживачки дух и љубав према старинама омогућили су да нам професор др. Мирко Ковачевић, поводом хиљадугодишњице од првог помена Хиландара (1015-2015), подари до сада најцеловитију монографију о градитељској баштини славног српског светогорског манастира. Поред јединственог приказа непроценљивог архитектонског наслеђа унутар манастирских зидина, уз сва најважнија дела свештене уметности, рукописног блага и етнографске збирке, ова књига је по први пут представила све грађевине повезане са Хиландаром на различите начине, широм Свете Горе и њеног окружења. Текст чини јединствену целину са десетинама цртежа и планова, као и са стотинама оригиналних фотографија, разоткривајући нам чудесну повест Хиландара, драгуља српске баштине.
Друго издање ове изузетне књиге обогаћено је најновијим сазнањима и истраживањима професора Ковачевића и његовог тима из Задужбине Светог манастира Хиландара у Београду, насталим у завршници радова на великој обнови манастира након разорног пожара 2004. године.
О. Александар Шмеман се, богословски храбро и честито, са великом црквено-пастирском љубављу, хвата у коштац са свим горућим питањима савременог света: од питања самоизолованости и пасивизованости Хришћана усред мора постхришћанске свакодневнице, преко питања историјских промашаја, грехова и заблуда православног историјског света и цивилизације, питања неспојивости хришћанске богочовечанске антропологије са антропологијом атеистичког хуманизма, питања богословске критике секуларног идопоклонства Култури као псевдорелигијској замени за изгубљену веру и Цркву, све до питања неопходности нове свеочанске мисије Православне Цркве у савременом свету.
Он се, у својој богословској критици, ниједног тренутка не узноси над „постхришћанским светом“, већ, напротив, састрадавајући са њим, јер је то свет нашег историјског живљења, покушава да одгонетне и дубински растумачи његову тајну у светлу Јеванђеља и Предања Цркве, у светлу Хришћанства као новог начина живота – живота у Христу, небеског живљења које је ушло, и свагда изнова улази, у историјски живот (Диогнету, I, 1), да га исцели, обнови и просветли, да га закваси квасцем Царства Божијег, квасцем живота нествореног и вечног.
(одломак из књиге)
Издавач: Чувари
Страна: 422
Повез: меки
Писмо: ћирилица
Формат: 15.5 х 22.5 цм
Година издања: 2013
Aутор: Архимандрит Емилијан
Формат: мек повез
Страна: 251
Страна: 408
Повез: тврди
Писмо: ћирилица
Формат: 14 x 19,5 cm
Година издања: 2011
Преводилац: Марина Вељковић
Број страна: 390
Година: 2019.
Издавач: библиотека „Очев дом“
Година издања: 2017
Страна: 368
Повез: тврди
Ово су приче из свакодневнице које нам помажу да схватимо да ни чаша воде, дата у име Христово, никоме од нас неће пропасти.
Наш живот се формира на нашим ранама (траумама). Све што живимо заправо су губици које смо или преобразили у живот, или су постали наш пакао. Цели наш живот јесте борба да таму претворимо и преобликујемо у светлост. Да узмемо необрађени, хаотични материјал своје душе, пун губитака и рана (траума) и да му уз помоћ благодати Божије дамо облик и лепоту. То је најважннија битка у нашем животу, како да пакао преобразимо у рај.
Како да траума постане чудо. Како да рана постане живот.