Улогуј се
Неуморни истраживачки дух и љубав према старинама омогућили су да нам професор др. Мирко Ковачевић, поводом хиљадугодишњице од првог помена Хиландара (1015-2015), подари до сада најцеловитију монографију о градитељској баштини славног српског светогорског манастира. Поред јединственог приказа непроценљивог архитектонског наслеђа унутар манастирских зидина, уз сва најважнија дела свештене уметности, рукописног блага и етнографске збирке, ова књига је по први пут представила све грађевине повезане са Хиландаром на различите начине, широм Свете Горе и њеног окружења. Текст чини јединствену целину са десетинама цртежа и планова, као и са стотинама оригиналних фотографија, разоткривајући нам чудесну повест Хиландара, драгуља српске баштине.
Друго издање ове изузетне књиге обогаћено је најновијим сазнањима и истраживањима професора Ковачевића и његовог тима из Задужбине Светог манастира Хиландара у Београду, насталим у завршници радова на великој обнови манастира након разорног пожара 2004. године.
Потресно сведочанство о храбрим и одважним кћерима Србија које су браниле образ и част свог народа у Првом светском рату, о којима је светска штампа писала са дивљењем, а чувени француски генерали, попут Франше Д’Епереа, у њима видели велику узданицу за одбрану од непријатеља. Светска штампа доносила је њихове слике на својим насловним странама и са дивљењем извештавала о јуначким подвизима велике Милунке Савић, српске Јованке Орлеанке, и Софије Јовановић, чувене бранитељке Београда.Антоније Ђурић приповеда нам о подвизима и јунаштву одважне Василије Вукотић, ћерке сердар Јанка Вукотића, Наталији Бјелајац, храброј Словенки која је напустила родни Марибор и пошла да брани српску земљу. Ту су и приче о Марици Савић, Милосави Перуновић, Ленки Рабасовић и многим другим хероинама које су преживеле све страхоте Албаније и храбро закорачиле на Солунски фронт, како би учествовале у ослобађању своје вољене отаџбине….
Ја сам их гледао и на ратишту, с пушком и бомбом у руци, и у болницама, у којима су на материнске и сестринске груди привијале рањене јунаке, и у повлачењу кроз непроходне албанске гудуре, где се на немоћне и сломљене болом пуцало у леђа из заседа, и у којима семасовно умирало од глади и зиме… Гледао их и дивио им се! Ни страха, ни колебања, ни суза, ни уздаха! Није било жртве коју оне не би могле да поднесу за своју отаџбину. То су одважне кћери Србије, мајке и сестре јунака са Цера и Колубаре, мојих ратних другова, којима је отаџбина била преча од живота и које су, бирајући између понижења и смрти – изабрале смрт…
- Анри Барби, француски књижевник
Преводилац: Марина Вељковић
Број страна: 181 стр.
Година: 2019.
Псалтир, Псалми Давидови.
Превод црквеног грчког и словенског Псалтира блаженопочившег епископа захумско-херцеговачког Атанасија (Јевтића),
друго, дорађивано издање.
Живот без молитве је живот коме недостаје његова најважнија димензија. Значај молитве је у томе да се самим животом открије и утврди чињеница да сав створени свијет, као и човјек у њему има димензију вјечности. Овај зборник о молитви је само мали дио огромног искуства Митрополита Антонија Блума који се, због свог архипастирског и духовничког рада, сав претворио у живу књигу Духа Светога.