Uloguj se
Prevod Žitija Svetog Oca Atanasija Atonskog, patrijarha svetogorskog monaštva, čiji je primer nadahnjivao i podigao mnoga pokolenja monaha sve do danas, i to ne samo na Svetoj Gori, predstavlja delo bogougodno i dušekorisno. Ova knjiga za cilj ima podsećanje na Svetiteljevo usrđe prema Bogu, njegovu smirenomudrost, njegove asketske podvige, njegove danonoćne bolove i veliki napor u ustrojavanju i obnavljanju monaškog života prema svetootačkim obrascima, kao i u osnivanju i utvrđivanju prvog u nizu mnogobrojnih manastira na Svetoj Gori – Velike Lavre. Sveti Atanasije je po načinu svog života bio pustinjak. Živeo je skriveno od ljudskih očiju, a radost su za njega predstavljali smirenomudrost i neisticanje sopstvene ličnosti.
O velikim ruskim piscima: Puškin, Gogolj, Turgenjev, Dostojevski, Tolstoj, Čehov, Bulgakov; iz pera ruskog sveštenstva: Jovan Šahovskoj, Konstantin Močuljski, Georgije Florenski, Pavle Evdokimov, Valerij Duhanjin…
Prevodilac: Marina Veljković
Broj strana: 181 str.
Godina: 2019.
Vedra, topla i poučna priča o životu stanovnika šume iz ugla jednog malog ježa, uvodi nas u čudesni svet žitelja šume koji, svako na svoj način, svojim postojanjem slavi Boga i raduje mu se.
Glavni junak ove povesti svojom neobičnom dobrotom menja živote svih oko sebe, čineći ih boljim i učeći ih da u svakoj životnoj situaciji sačuvaju veru u Boga, tražeći od NJega pomoć u nevolji i slaveći Ga i blagodareći Mu na daru života i na svim dobrima kojima nas svakodnevno obasipa.
Strana: 506
Povez: tvrdi
Pismo: ćirilica
Format: 15,5 x 21 cm
Godina izdanja: 2011
Doktorski rad Sveštenomučenika Jeromonaha oca Mihaila Đusića (1910–1945) podeljen je na pet delova – (1) Osnov i problemi monaštva, (2) Zavet poslušnosti i njegova primena, (3) Zavet siromaštva i njegova primena, (4) Zavet devičanstva i njegova primena i (5) Unutrašnji smisao monaških podviga.
Knjiga Slovo o trezvenoumlju – Tumačenje Svetog Isihija sadrži tumačenja Slova o trezvenoumlju Svetog Isihija koja je ostavio Starac Emilijan, a nastala je na osnovu njegovih usmenih pouka koje je izgovorio u Sveštenoblagoveštenjskoj obitelji Ormiliji i u Sveštenom manastiru Simonopetri u periodu 1986-1987. godine.
Srpsko bogosluženje Vladimira Vukašinovića čini dvanaest studija iz liturgijske teologije i prakse kod Srba, različite tematske sadržine.