Uloguj se
Prevod Žitija Svetog Oca Atanasija Atonskog, patrijarha svetogorskog monaštva, čiji je primer nadahnjivao i podigao mnoga pokolenja monaha sve do danas, i to ne samo na Svetoj Gori, predstavlja delo bogougodno i dušekorisno. Ova knjiga za cilj ima podsećanje na Svetiteljevo usrđe prema Bogu, njegovu smirenomudrost, njegove asketske podvige, njegove danonoćne bolove i veliki napor u ustrojavanju i obnavljanju monaškog života prema svetootačkim obrascima, kao i u osnivanju i utvrđivanju prvog u nizu mnogobrojnih manastira na Svetoj Gori – Velike Lavre. Sveti Atanasije je po načinu svog života bio pustinjak. Živeo je skriveno od ljudskih očiju, a radost su za njega predstavljali smirenomudrost i neisticanje sopstvene ličnosti.
Glava 1.
O tome da je dužnost pravoslavnih hrišćana da se često pričešćuju Božanskim Telom i Krvlju Gospoda našeg.
Svim pravoslavnim hrišćanima zapovest o čestom pričešćivanju daje se, kao prvo, vladičanskim zapovestima Gospoda našega Isusa Hrista, kao drugo, delima i pravilima svetih Apostola i sveštenih Sabora, kao i svedočanstvima božanstvenih Otaca, kao treće, samim rečima, činom o sveštenodejstvom svete Liturgije, i najzad, kao četvrto, samim Svetim Pričešćem …
Izdavač: Beseda
Strana: 520
Povez: tvrdi
Pismo: ćirilica
Format: 14 x 21 cm
Godina izdanja: 2014
Strana: 652
Povez: tvrdi
Pismo: ćirilica
Format: 15.5x21.5 cm
Godina izdanja: 2007
Ova knjiga je nastala na osnovu „Biblije za decu“ protojereja Aleksandra Sokolova, a prevod i prilagođavanje teksta delo su sestrinstva manastira Žiče. „Stari zavet u pričama za decu“ obuhvata stotinak priča koje pokrivaju širok period od stvaranja sveta pa sve do dolaska na zemlju Gospoda našeg Isusa Hrista.
Događaji sveštene istorije opisani su na zanimljiv i pristupačan način, kroz priče koje dočaravaju duh tog vremena i etos izabranog naroda, kao i karakter njegovih najistaknutijih ličnosti i njihovu veru i duboku odanost Bogu koja se vekovima kalila kroz raznovrsne teškoće i iskušenja.
Posebnu vrednost knjige predstavljaju ilustracije talentovanog slikara Bojana Miljkovića koje na originalan i autentičan način oslikavaju duhovnu vertikalu ovog nesvakidašnjeg štiva.
Godina izdanja: 2012
Strana: 522
Povez: tvrdi
Pismo: ćirilica
Format: 21 cm
Putevi pravoslavnog bogoslovlja u 20.veku neraskidivo su vezani za imena protejereja Georgija Vasiljeviča Forovskog (1893-1979) i protojereja Aleksandra Dimitrijeviča Šmemana (1921-1983).Florovski je, pre svega, bio poznat kao rodonačelnik neopatrističkog pravca u pravoslavnom bogoslovlju, dok se za Šmemana vezuje liturgijsko obnavljanje pravoslavnog crkvenog života u SAD i drugim zemljama. Ova knjiga otvara novu stranicu njihove stvaralačke biografije u periodu 1947. do 1955.godine, kada su im se putevi ukrstili.
1. Pokajanija otverzi mi dveri: / melos drevni, prepev Manasija Popteodorova, glasovi osmi i šesti
2. Da ispravitsja: / melos drevni, prepev Manasija Popteodorova, glas šesti
3. Ninje sili: / melos drevni, prepev Manasija Popteodorova, glas peti
4. Aliluja: Se ženih: / melos drevni, prepev Manasija Popteodorova, glas osmi
5. Čertog tvoj: / melos drevni, prepev Manasija Popteodorova, glas treći
6. Grjadij Gospod k voljnoj strasti: / melos drevni, prepev Manasija Popteodorova, glas prvi
7. Statija pervaja, / melos drevni, prepev monahinja Manastira Žiče, glas peti
8. Statija vtoraja, / melos drevni, prepev monahinja Manastira Žiče, glas peti
9. Statija tretija, / melos drevni, prepev monahinja Manastira Žiče, glas treći
10. Da molčit: / melos Jakova Protopsalta, prepev Nikolaja Triandafilova, glas peti
11. Voskresni Bože: / melos drevni, prepev Manasija Popteodorova, glas sedmi